Vi besökte den danska författarföreningen i Köpenhamn

För en vecka sedan begav sig Förlagsklubben Syd över bron och besökte den danska författarföreningen i Köpenhamn! Förmannen Jakob Vedelsby tog emot oss i föreningens fantastiska lokaler på Christianshavn. Det bjöds på vin och tillugg och vi fick höra honom berätta om föreningens arbete och om de aktuella frågorna inom den danska bokbranschen. Det var en intresserad skara åhörare som ställde en mängd frågor, om allt från självpublicering till e-boksavtal och om kontroversiella författare. Därefter begav vi oss till trevliga Copenhagen street food för mat och dryck och fortsatta diskussioner kring tillståndet i den svensk-danska bokbranschen. Tack alla medlemmar som deltog! Och vi ses igen efter sommaren, med nya intressanta programpunkter. Har du något förslag på evenemang eller seminarium som Förlagsklubben Syd borde styra upp? Hör gärna av dig till oss i styrelsen!

Fklubb2